בהסדר עם כללית פלטינום
ומאוחדת שיא

ויטמינים לעיניים

מאת מני בן חיים אופטומטריסט קליני – .M.s.c ויטמינים לעיניים, בריאות העיניים, שמירה על העיניים, תוספי תזונה לעיניים

ויטמינים לעיניים

היכרות עם מאפיינים שונים של ויטמין A, C או E ולאחר מכן שימוש מושכל בשומן אומגה 3 יכולים לסייע לשפר את בריאות העיניים. במקביל, כדאי להביא בחשבון את התכונות והמאפיינים של לוטאין

בריאות העיניים תלויה במידה רבה בסוג ובהרכב הוויטמינים שנכנסים לגוף שלנו. עם זאת, את רוב סוגי הוויטמינים אנחנו לא מקבלים רק דרך המזון. אמנם תזונה נכונה מגדילה את הסיכוי לכניסת ויטמינים לגוף ולכן גם אמורה להיות לה השפעה חיובית על הראייה, אבל זה פשוט לא מספיק. אם רוצים ליהנות מהיתרונות של ויטמינים לעיניים, צריך להכיר אותם. לאחר מכן, ניתן להתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי הבדלים בין סוגים שונים של קבוצות ויטמינים לעיניים ומה אפשר לעשות על מנת להשתמש בהן בצורה מושכלת ומבוקרת.

ויטמין A והשפעתו על העיניים

ויטמין A נותן דוגמא מעולה לאופן שבו ויטמינים באופן כללי משפיעים בצורה חיובית על הראייה. ראשית, ויטמין A קריטי לתפקוד תקין של הרשתית ועם הזמן הוא גם מסוגל להפחית את הסיכון להופעת תחלואה. לרוב, המחלות הרלוונטיות שאותן מסוגל ויטמין A למנוע הן מחלות רשתית. מעבר לכך, ויטמין A יכול לתרום לבריאות העיניים בכלל ולרשתית בפרט באופן עקיף – כמו למשל בכך שהוא מהווה נוגד חמצון ולכן מונע היווצרות של רדיקלים חופשיים. אם מוסיפים למשוואה את העובדה שבאמצעות ויטמין A ניתן לעודד יצירת דמעות ולנקות את העין, מבינים את הערך הגבוה שלו גם לעומת ויטמינים אחרים.

ויטמין C והשפעתו על העיניים

אי אפשר לדבר על ויטמינים לעיניים בלי להזכיר ויטמין C. בניגוד לבעלי חיים אחרים, בני אדם כידוע צריכים לקבל ויטמין C ממקורות חיצוניים. בתוך כך, המרדף אחר ויטמין C משתלם בעיקר בהקשר של בריאות העיניים. לפי הספרות המחקרית, ויטמין C מסוגל למשל לעודד יצירת קולגן ולהגביר את הקצב של התהליך. היות והקולגן הוא חלבון שמסייע לתפקוד תקין של הרשתית, ויטמין C הופך להיות פתרון מעולה גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך. כמו כן, ויטמין C מונע קטרקט וניוון מולקולרי שעלולים לפגוע בקולטני האור שנמצאים על הרשתית. במילים אחרות, עכשיו זה בדיוק הזמן לוודא שיש בתפריט שלכם ויטמין C ולהגביר את קצב הצריכה שלו באמצעות פירות, ירקות ומאכלים נוספים.

ויטמין E והשפעתו על העיניים

ויטמין E מאוד מזוהה עם בריאות העיניים, בעיקר בגילאים מבוגרים. בפועל, ויטמין E יכול לסייע לשמור על בריאות העיניים פחות או יותר בכל גיל. ראשית, הוא נחשב לאחד מנוגדי החמצון הכי טובים שאפשר לשדך לגוף כדי לשמור על בריאות העיניים. שנית, הוא מסוגל למנוע ניוון מולקולרי ומומלץ על ידי רופאים לגברים ונשים בגילאים שונים. חוץ מזה, ויטמין E נמצא בכמויות גדולות בסוגים שונים של מאכלים ולכן קל יחסית לצרוך אותו. על הרקע הזה, ניתן להבין את היתרונות של ויטמין E ואת האופן שבו הוא משולב ברפואה המשלימה והמודרנית.

מה היתרונות של שומן אומגה 3?

בניגוד לשאר המרכיבים ברשימה, כאן מדובר על תוסף תזונה שזמין במספר מצומצם יחסית של מאכלים. למעשה, יש שמתייחסים אל אומגה 3 בתור תוסף התזונה המרכזי שאותו כדאי לשלב בתפריט היומי. בהקשר של תינוקות, היתרונות המרכזיים מתחילים בהשפעה חיובית על בריאות העיניים בשלב העוברי ולאחר מכן אצל תינוקות. בהמשך, צריכה מבוקרת ומאוזנת של אומגה 3 כתוסף תזונה יכולה למנוע את תסמונת העין היבשה ולכן גם להגן מפני ניוון מולקולרי.

כל מה שצריך לדעת על לוטאין

לוטאין הוא גם תוסף תזונה, אך עם דגש מיוחד על העיניים. לוטאין משפיע על בריאות העיניים בטווח הקצר, מונע עיוורון בטווח הארוך יכול להגן מפני הפרעות ראייה שונות. כמו כן, לוטאין משפיע בצורה חיובית על בריאות הלב והוא אף עשוי למנוע סוגי סרטן. אמנם מחלות מן הסוג הזה לא בהכרח קשורות לראייה או משפיעות עליה, אך הן כן מעידות על היתרונות של לוטאין. מבחינה ביולוגית, כדאי למשל לדעת שהלוטאין הוא סוג של קרוטנואיד שמסנן את קרני האור המזיקות ושהוא נמצא באופן טבעי ברשתית כדי להגן עליה מפני קרינה חזקה. אז אם מוסיפים לוטאין לגוף, מגנים על בריאות העיניים בשיטה שהגוף מכיר ויודע.

איך בוחרים ויטמינים לעיניים?

השאלה המתבקשת היא כיצד בוחרים את הוויטמינים המתאימים למצב הרפואי הקיים, לרקע הבריאותי או למחלות שמהן סובלים בכל נקודת זמן. בהקשר הזה, ההמלצה הגורפת שגם תתאים להכי הרבה אנשים היא כמובן להתייעץ עם בעלי מקצוע. התייעצות עם בעלי מקצוע עוזרת לרכז את כל התשובות לשאלות הנפוצות תחת קורת גג אחת. בהמשך, בעלי מקצוע מחזיקים בידע שמתאים למי שרוצים לדעת איפה להשיג את הוויטמינים השונים וכיצד בפועל לשלב אותם בתזונה.

לפי מה משווים בין סוגים שונים של ויטמינים לעיניים?

האמת היא שלא רק הנתונים האובייקטיביים של כל אחד או אחת מאיתנו יכולים לסייע עם בחירה מושכלת של ויטמינים לעיניים. מלבד השיקולים הללו, צריך למשל לבדוק מי עומד מאחורי תהליך הייצור של הוויטמינים השונים, האם הן עומדות בתקן המבוקש ומה כולל המרכיבים הפעילים. לרוב, ניתן לקבל את המידע הזה דרך האריזה של כל מוצר ועם הזמן ללמוד איזה ויטמינים מתאימים יותר מאחרים מבחינת ההשפעה החיובית על בריאות העיניים.

האם צריך מרשם כדי לקנות ויטמינים לעיניים?

הערך המוסף של שימוש בויטמינים לעיניים על פי המלצות של בעלי מקצוע ובצורה מבוקרת כולל גם את הנגישות הגבוהה. אין צורך במרשם כדי לקנות ויטמינים ואת רוב תוספי התזונה, אז כל שנדרש הוא לבחור איפה להשיג אותם. ברוב המקרים, השיקול לגבי רכישת ויטמינים לעיניים במקומות כאלה ואחרים יהיה מבוסס על נוחות ועל מחירים. בנוסף, אפשר לערב את רופא העיניים או בעלי מקצוע אחרים כדי לשמוע מהם על סוגים שונים של ויטמינים.,

מה לגבי מאכלים מומלצים?

האמת היא שרובנו צורכים את הוויטמינים הקריטיים בתזונה היום יומית. אם רוצים לשפר את בריאות העיניים ולראות תוצאות מהר, תרתי משמע, צריך לדאוג לתפריט כמה שיותר מאוזן ומגוון. בתוך תפריט כזה, נקפיד למשל לצרוך את הוויטמינים שלנו דרך סוגים שונים של פירות וירקות. בנוסף, נקפיד לאכול אגוזים וזרעים שהם מקור לאבץ ונשלב גם קטניות ודגנים מלאים. מבחינת הוויטמינים עצמם, ההמלצה היא לצרוך קטניות, אגוזים וזרעים בשביל להשיג ויטמין E – או לבסס תפריט על מקורות תזונתיים לוויטמין C ובהם פלפל אדום, שמנים צמחיים ופירות כמו אבטיח ותות שדה.

אופטיקה מני בע"מ – הבית לעיניים שלך

התייעצות עם המומחים של אופטיקה מני בע"מ תאפשר לך לקבל את התשובות לכל השאלות הנפוצות על בריאות העיניים. אם כבר הבנת שכדאי לשנות את התפריט התזונתי ולבסס אותו על כמה שיותר מקורות של ויטמינים, הגעת לכתובת הנכונה. אנו מתחייבים לעמוד לרשותך בכל מקרה של דילמה והתלבטות בין מאכלים שונים, מה גם שיש לנו את הצוות המתאים שיהיה זמין עבורך בטלפון. בינתיים, כל שעליך לעשות הוא לשוחח איתנו או להשאיר פרטים באתר.

המאמר נכתב ע"י מני בן חיים
אופטומטריסט קליני – M.s.c.